جادو جمبل

۱
حتماً در جستجوهای اینترنتیتان پیش آمده که یک باره یک صفحه ناخواسته باز می‌شود که پر از تبلیغات است. عجیب‌تر از همه هم اینکه این صفحه پر از چیزهایی است که همگی خرافات هستند. از فروش مهره مار تا گردنبند و دستبند جادویی و فروش چیزهایی که اگر همراهتان داشته باشید هرگز بیمار نمی‌شوید و … شاید شما هم تعجب کرده باشید که آخر در قرن بیست و یکم که این همه پیشرفت‌های علمی به وجود آمده است چه کسی مهره مار و گردنبند شانس می‌خرد؟
۲
در خیابان راه می‌روی و به فکر امتحان آخر سال هستی که یکباره یکی سد راهت می‌شود که “فالت را بگیرم؟ تو را از آینده با خبر کنم؟ می‌خواهی بدانی در آینده چه مشکلات و موفقیت‌هایی خواهی داشت؟” ممکن است همان اول راهت را کج کنی و بی توجه بروی اما ممکن هم هست بپرسی “چطوری؟” طرف هم می‌گوید “دو هزار تومان بذار کف دستم و کف دستت را نشانم بده تا بهت همه چی را بگم”
۳
ممکن است در خانواده خیلی‌ها یک فرد مریض وجود داشته باشد. گاهی بعضی خانواده‌های ساده دل به جای اینکه مریضشان را پیش دکتر ببرند او را به سختی به زیرزمین نمور و ترسناکی که پیرمردی در آن با خط خرچنگ قورباغه‌اش مطالبی روی کاغذ می‌نویسند ببرند. این فرد از نظر مردم عوام دعا نویس است. او چند خط متن می‌نویسد تا روی شانه فرد مریض سنجاق کنند و یا دعای او را با آب مخلوط کرده و به بیمار بدهند تا شفا بگیرد.
تازه کار جادو جمبل و فالگیری در دنیای امروز هم همراه با فناوی بسیار پیشرفت کرده است و حتماً لازم نیست یک فرد مسن و با تجربه این کار بیهوده را انجام بدهد. در خیلی از مواقع دیده شده که یک آقا یا خانم جوان با هدف کلاه‌برداری برای خودش دکان و دستک درست کرده و برای مردم فال قهوه می‌گیرد.  این کار در بعضی جاها آنقدر شیوع پیدا کرده که عده‌ای واقعاً باور کرده‌اند تفاله ته فنجان قهوه می‌تواند مسیر آینده آن‌ها را نشان دهد.
فال قهوه روزگاری تفریح عده‌ای بود که به خوردن قهوه زیاد علاقه داشتند اما حالا در کشور ما تبدیل شده به یک راه کلاه‌برداری از مردم. کار بعضی از این فالگیرها و دعا نویس ها آنقدر پیشرفت کرده که افراد باید از روزها قبل وقت قبلی بگیرند. حتی بعضی از این فالگیرها برای اینکه دستشان رو نشود با تلفن و چت فال افراد را می‌گیرند. البته باید از قبل مبلغ زیادی به حساب این افراد ریخته شود تا تعدادی جملات پیچ در پیچ تحویل شما بدهند.
فال بینی و دعا نویسی و سحر و جادو آنقدر در جامعه ما بازارش پر رونق شده است که آدم باورش نمی‌شود در عصر فناوری اطلاعات و دنیای پیشرفت‌ها زندگی می‌کند.  مهره مار که اکثراً در کارخانه های چین ساخته شده‌اند با قیمت‌های بسیار بالا به افراد فروخته می‌شود تا با این مهره مارهای چینی گره از مشکلاتشان باز شود و خوشبخت و پولدار شوند.
خرافه پرستی در جامعه ما روز به روز بیشتر می‌شود. با اینکه با تحقیقات می‌توان رد پای دشمنان ایران و انقلاب را در این کار دید اما این اتفاق کم کاری مسئولان را هم نشان می‌دهد. دشمنان ما به خصوص استعمار پیر سال‌های سال قبل هم پروژه رواج خرافه پرستی را در ایران اجرا کرد چرا که می‌دانست مردم نادان و خرافه پرست برای او خطری ندارد و بر عکس مردم آگاه و فهمیده از هر چیزی برای منافع استعماری‌اش بیشتر خطر دارد. حالا هم با گسترش انواع و اقسام خرافه پرستی در کشورمان باید به این فکر کنیم که دشمنان باز چه آشی برایمان پخته‌اند و چه برنامه‌ای برای آینده دارند.

نظرات بسته شده است.