به دنیای اورول خوش آمدید

سال‌ها قبل رمانی خواندم از جورج اورول که اسمش ۱۹۸۴ بود. داستان این کتاب اورول از آن جمله داستان‌هایی است که هیچ وقت از ذهن خواننده فراموش نمی‌شود. دو کتاب قلعه حیوانات و ۱۹۸۴ جورج اورول از جمله شاهکارهایی است که آدم‌های هزار سال بعد هم مشتاق خواندن آن خواهند بود.


جورج اورول رمان ۱۹۸۴ را در سال ۱۹۴۹ یعنی زمانی که تازه جنگ جهانی دوم تمام شده بود نوشت. در این داستان سه کشور ابرقدرت وجود دارند که سعی در حاکم شدن بر تمام جهان هستند. این سه کشور اوشنیا (ایالات متحده)، اوراسیا (شوروی) و ایستاسیا (چین) هستند که در یک جنگ و رقابت پایان ناپذیر درگیر هستند.
بیشتر داستان در کشور اوشنیا می‌گذرد. کشوری که حاکمان آن با روش‌های مختلف در حال کنترل و استثمار مردم خودشان و مردم جهان هستند.
سیاستمداران اوشنیا با روش‌های مختلف مردم جهان را فریب می‌دهند تا جنگ‌های همیشگی خودشان را توجیه کنند. در رمان ۱۹۸۴ بزرگ‌ترین روش اوشنیا برای رسیدن به خواسته‌هایش کنترل افکار عمومی است. سیاستمداران با روش‌های مختلف افکار مردم را کنترل کرده و آن‌ها را مثل عروسک خیمه شب بازی به هر طرف که بخواهند می‌برند. دروغ بزرگ‌ترین سلاح سیاستمداران اوشنیا است.
صفحه‌های سخن گو در خانه و محل کار تمام افراد است و دروغ‌های سیاستمداران از این صفحه‌ها پخش می‌شود. از طرف دیگر دوربین‌هایی در تمام شبانه روز افراد را زیر نظر دارند.
سیاستمداران حتی زبان جدیدی را ایجاد کرده‌اند که در آن معانی ارزشمند انسانی مثل آزادی و عشق و عدالت وجود ندارد یعنی در این سرزمین مردم نمی‌توانند از مفاهیم انسانی حرف بزنند چرا که برای آن‌ها کلمه‌ای وجود ندارد. رمان جورج اورول اکنون در سال ۲۰۱۰ بسیار بیشتر از زمانی که اورول کتابش را نوشت قابل فهم است. موضوعاتی مثل جنگ همیشگی را مردم زمان ما بهتر درک می‌کنند. جنگ «کره»، جنگ «ویتنام»، «گرانادا»، «پاناما»، «بوسنی»، «سومالی»، «عراق»، «افغانستان» و «پاکستان» و … نمونه‌ای از جنگ‌هایی است که دولت آمریکا ساخته است و هر چند سال طراحی یک جنگ جدید را انجام می‌دهد. در دنیای امروز با ماهواره‌ها و اینترنت و دوربین‌های مختلف و شنود تلفن‌ها و … انسان‌ها کنترل می‌شوند و با انواع سایت‌ها و شبکه‌ها و خبرگزاری‌ها هر دروغی که دلشان بخواهد به مردم جهان قبولانده می‌شود.
جالب است که در رمان ۱۹۸۴ سیاستمداران اوشنیا جنگ به راه می‌اندازند تا صلح ایجاد کنند. با این حال هر روز صلح بیشتر از قبل از بین می‌رود و جنگ‌ها هیچ وقت پاپان نمی‌گیرد. حالا شما از خودتان بپرسید که حمله آمریکا به عراق و افغانستان و تمام کشورهای دیگر جز به بهانه ایجاد صلح در جهان بود؟ و به این فکر کنید که چرا صلح به وجود نیامد و چرا هر روز حرف از جنگ‌های جدید زده می‌شود.


برای شناختن دنیایی که آمریکا دارد طراحی می‌کند حتماً ۱۹۸۴ جورج اورول را بخوانید. شاید روزی روزگاری در ورودی‌های کشور آمریکا روی تابلوهای بزرگ بخوانید «به دنیای اورول خوش آمدید» آن وقت می‌فهمید که اورول چه کسی است و شما وارد چه دنیایی شده‌اید.

اضافه کردن نظر