شاهزاده ایرانی، یا شاهزاده آمریکایی؟

بازی شاهزاده ایرانی که تا به حال پنج نسخه آن ساخته شده است به خاطر اسمش هم که شده خیلی از ایرانی ها را واداشته تا آن را بازی کنند و ببینند در این بازی چه چیزی درباره ایران آمده است.
این بازی آنقدر طرفدار داشته که پنجمین قسمت آن هم منتشر شد و نسخه موبایل آن هم طرفداران زیادی پیدا کرد و حالا این بازی به عنوان یکی از بازی های مطرح در کنسول های مختلف به حساب می آید.
اهمیت بازی شاهزاده ایرانی فقط به این خاطر نیست که به موضوع ایران و اسطوره های ایرانی توجه نشان داده است بلکه از نظر فنی هم یک بازی کامل به حساب می آید. داستان بازی مثل داستان فیلم از شاهزاده ی ایرانی و شن های زمان شروع می شود. البته خط سیر  داستان بازی با فیلم آن تفاوت های زیادی دارد اما در تمام قسمت های این بازی شن های زمان نقش مهمی دارد و بسیاری از اتفاقات به این شن های زمان مربوط می شود.
داستان بازی مجموعه ای از خیالات نویسنده های شرکت “یوبی سافت” است که ربط زیادی به گذشته ایران باستان ندارد اما در این بازی از عناصر و نمادهای ایرانی استفاده زیادی شده است.
در قسمت اول این بازی شاهزاده ی جوان و بی تجربه ناخواسته شن های زمان را آزاد کرد و تمام اطرافیان خود از جمله پدرش را به موجوداتی عجیب و غریب و شیطانی تبدیل کرد اما بعد به کمک فرح (دختر ماهاراجه ی هند) توانست زمان را به عقب باز گرداند و همه چیز را درست کند غافل از این که با این کار شکافی در زمان ایجاد کرده است.
در قسمت دوم به خاطر اشتباهی که شاهزاده کرده بود ، محکوم به مرگ شد تا شکاف ایجاد شده در زمان از بین برود اما شاهزاده با سفر به جزیره ی زمان و پیدا کردن ملکه ی زمان(کایلینا) توانست سرنوشت خود را عوض کند و با موفقیت و به همراه ملکه زمان به شهر بابل  برگردد.
در قسمت قسمت سوم وقتی شاهزاده به شهر می رسد متوجه می شود که شهر غرق در آتش است. در نزدیکی شهر کشتی شاهزاده مورد حمله قرار می گیرد و کشتی غرق می شود و سربازانی که بابل را تصرف کرده بودند کایلینا را با خود می برند. شاهزاده به کمک او می شتابد اما وزیر (عامل تمامی این مشکلات) کایلینا را می کشد و به به کمک نیروهای شیطانی موجودی جاودانه تبدیل می شود. در این گیر و دار خنجر زمان  به دست شاهزاده می افتد و او تصمیم می گیرد برای نابودی وزیر بدجنس تلاش کند و شهر را آزاد کند اما در این راه او اسیر نفس شیطانی خودش می شود.تمام اوقات نفس شیطانی شاهزاده او را وسوسه به ترک سرزمین و هم پیمان شدن با دشمن می کند.اما شاهزاده گوش فرا نمی دهد و تسلیم نمی شود و به کمک فرح مردم شهر را نجات می دهد.سر انجام نیز او به کمک مردم و پیرمرد پیش گو که او را از کودکی می شناخت وزیر را نابود می کند و قدرت کایلینا را به او بر می گرداند و کایلینا هم او را از طلسمی که نفس شیطانی او برای تصرف وجود شاهزاده به کار برده بود نجات می دهد و در انتها هم شاهزاده با انجام نبرد با نفس شیطانی خویش سرنوشت خود را عوض می کند و خودش و شهر بابل را برای همیشه از دست شیاطین زمان نجات می دهد.


در قسمت چهارم شاهزاده در ابتدای بازی در طوفانی از شن نشان داده می شود که به دنبال کاروان طلا و جواهراتش است.اما در همین میان با دختری به نام الیکا برخورد می کند که تحت تعقیب چند شمشیر زن است و تصمیم می گیرد به او کمک کند.الیکا شاهزاده آن منطقه است و یکی از معدود محافظان باقی مانده برای محافظت از درخت زندگی. پدر او پادشاه آن سرزمین با مرگ همسرش و وضع آشفته اطرافش رو به اهریمن می آورد و از وی کمک می خواهد و با بریدن درخت زندگی اهریمن را که توسط اورمزد در این درخت طلسم شده بود آزاد می کند.(که در انتهای داستان مشخص می گردد که الیکا نیز قبلا یک بار کشته شده است و پدرش برای زنده کردن وی به اهریمن کمک کرده)اما به دلیل قدرتی که معبدی که درخت در آنجا محافظت می شد اهریمن به طور کامل نتوانست خود را آزاد کند و به طور تدریجی شروع به افزایش قدرت و تسخیر سرزمین ها کرد.حال در این شرایط شاهزاده تصمیم به کمک به الیکا را می گیرد تا سرزمین های تسخیر و تاریک شده را پاک سازی و آزاد کند.سرانجام شاهزاده و الیکا به کمک قدرت های اهورامزدا موفق به پاک سازی مناطق تسخیر شده می شوند.الیکا به امید ان که با این پاک سازی روح پدرش نیز از چنگ اهریمن آزاد خواهد شد به معبد باز می گردد تا اهریمن را به طور کامل مجددا در درخت زندگی طلسم کند اما پدرش مانع وی می شود و شاهزاده و الیکا چاره ای جز مبارزه با او را ندارند.سرانجام بعد از مبارزه با پادشاه و فرار از دست تاریکی های اهریمن شاهزاده و الیکا موفق به طلسم کردن اهریمن می شوند.اما این طلسم به قیمت جان الیکا تمام می شود.شاهزاده که نتوانست مرگ الیکا را تحمل کند به سراغ درخت های زندگی می رود و همه آن ها را قطع می کند تا الیکا زنده شود و بار دیگر اهریمن آزاد می شود اما این بار به طور کامل و معبد را نابود می سازد ….
ادامه این بازی در قسمت پنجم روایت شده که داستان را نمی گوییم تا مزه بازی برایتان از بین نرود.
در پنجمین قسمت شاهزاده ایرانی که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده است سازندگان تلاش کرده اند گاهی از جملات فارسی هم در حرف های شخصیت های بازی استفاده کنند تا بازی بیشتر ایرانی شود. با این حال با همه جذابیت های بازی ، این بازی آنقدرها هم ایرانی نیست و به هیچ کدام از اسطوره های ایرانی شباهتی ندارد.
ایران باستان اسطوره ها و داستان های زیادی دارد که هر کدام می تواند موضوع چند بازی و فیلم شود اما بازی سازان “یوبی سافت” سعی کرده اند تخیل آمریکایی خودشان را که در بازی ها و فیلم هایی مثل هری پاتر، ارباب حلقه ها و … به کار برده اند حالا به عنوان اسطوره های ایرانی جا بزنند.
در اساطیر ما چیزی به نام شن های زمان نبوده که حالا عامل تمام اتفاقات سری بازی های شاهزاده ایرانی شده است. با این حال این بازی در کنار بازی های دیگر آنقدر جذابیت دارد که برای چند ساعتی وقتمام را پر کند.
بازی دارای گیم پلی خیلی خوبی است و بازیکن برای انجام بازی مشکل زیادی ندارد و خیلی زود به بازی عادت می کند. گرافیک بازی در هر نسخه پیشرفت کرده و حالا در قسمت پنجم می تواند یکی از بهترین گرافیک ها در میان بازی های رایانه ای باشد که البته شما را مجبور می کند از یک سیستم قوی برای بازی کردن استفاده کنید که گرافیک ۵۱۲ و سی پی یو دو هسته ای ۶/۲ گیگابایت و رم دو گیگابایت از آن جمله است.
هوش مصنوعی بازی بسیار بالا است و باعث جذابیت زیاد بازی شده و حرکت ها طبیعی تر شده و بازیکن احساس می کند که در یک صحنه واقعی از یک مبارزه قرار دارد.
این بازی با اینکه بارها توانسته توجه مرا به خودش جلب کند هنوز نتوانسته به این سوال من جواب بدهد که انگیزه از ساخته شدن این بازی چه بوده است. غرب که فیلم ۳۰۰ و ده ها فیلم و بازی بر علیه ایران ساخته حالا چرا تلاش می کند با یک بازی جذاب، تصویری جالب از ایران باستان نشان بدهد و اسطوره های جدیدی برای ایران طراحی کند؟ البته در بعضی جاهای بازی متوجه جواب این سوال می شوید بخصوص آنجایی که می بینید غول های بازی بارها فارسی صحبت می کنند و شاهزاده ایرانی با لهجه آمریکایی حرف می زند.

۵ نظر در ”;شاهزاده ایرانی، یا شاهزاده آمریکایی؟“

 1. من می‌گه:

  والا باید ازشون تشکر هم کنیم.وقتی خودمون عرضه نداریم که از اسطوره هامون فیلم و بازی بسازیم دیگران این کار رو می کنند.پس حق اعتراض هم نداریم.

 2. وحید رضایی می‌گه:

  در کتاب دوم دبیرستان .در درس ابن بطوطه تصویری از ساعت شنی خواهیدید

 3. مهرداد می‌گه:

  با سلام.میخواستم به شما بگم که در تفسیر هاتون دقت کنید.در یک بازی احتیاجی به اینکه دقیقا عین داستان درست باشه نیست.همین طور که در همه ی بازی های کامپیوتری همینگونه است.ولی به نظر من مهم مفهوم بازی است که خیلی پر معناست.و با اینکه هیچ یک از شخصیت های ایرانی را نشان نداده ولی یادت باشه که شاهزاده ایرانی(دستان) همیشه یاد اور شکوه و بزرگی شخصیت ایرانی است.و مطمعن باش که نه امریکایی ها ونه شرکت سازنده از این بازی هدفی ندارند.

  • علی محمدپور می‌گه:

   حرف شما اگر کاملا درست باشد دستان به عنوان شاهزاده ایرانی حداقل چند کلمه باید فارسی حرف می زد نه که غول ها فارسی حرف بزنند. اینکه ان ها به فکر اقتدار ما هستند دستشان درد نکند اما نیازی نیست تصویری آمریکایی از یک شاهزاده شجاع ایرانی ارائه کنند

   • آرش می‌گه:

    دوست عزیز لازم نیست داستان شاهزاده را با آمریکایی ها ربط دهید زیرا شما در حد این نیستید که آمریکایی بودن و نبودن را با هم مقایسه کنید.

اضافه کردن نظر