چه کسی زمین را می کشد؟

این روزها صدای نفس های زمین بیشتر شنیده می شود، قلب زمین نامنظم می زند، گاهی سرما می خورد و عطسه می کند و گاهی از گرما زدگی بیهوش می شود. همه فهمیده اند که حال زمین خوب نیست. البته وقتی حال زمین خوب نباشد حال موجودات زمین هم خوب نخواهد بود. صدها گونه جانوری در حال نابودی هستند. البته تا به حال هزاران گونه جانوری نابود شده است و هر روز خبر تازه ای از بیماری زمین شنیده می شود.
در بعضی از نقاط زمین خشکسالی های عجیبی دیده می شود. بعضی جاها که همه انتظار دارند هوا گرم و خوب باشد یکباره برف می بارد و همه از تعجب مبهوت می مانند. بعضی جاها سیل های وحشتناک راه می افتد و بعضی جاها مثل قطب یخ ها آب می شود و سرزمین های قطبی از بین می رود.
عوامل مختلفی زمین و جانداران آن را در خطر نابودی قرار داده است که بیشتر این خطرات توسط همین انسان دو پا متوجه زمین شده است. چگونگی زندگی ما تاثیر زیادی در محیط زیست ما دارد. یکی از موضوعاتی که باعث مرگ زمین می شود گرم شدن زمین است. استفاده از سوخت های فسیلی یکی از دلایل گرم شدن زمین است.
حتما شما در کتاب های درسی درباره لایه اوزون چیزهایی خوانده اید. لایه ای که باعث به وجود امدن شرایط زندگی در زمین شده است.لایه ای که جلوی اشعه های مضر را می گیرد و شرایط مناسبی برای زندگی ایجاد می کند.  اگر این بایه نابود شود تمام موجودات زنده در زمین نابود خواهند شد. حتما از سالها قبل شما هم چیزهایی درباره سوراخ شدن لایه اوزون شنیده اید.  درست مثل توپی که سوراخ شده و چند وقت بعد دیگر به درد نخور خواهد شد. زمین هم بدون لایه اوزون جای زندگی نخواهد بود.

زمین کولر می خواهد
دانشمندان با بررسی های زیادی فهمیده اند که زمین از حدود ۲۰۰ سال قبل به این طرف رو به گرم شدن گذاشته است. استفاده از سوخت های فسیلی مثل نفت و زغال سنگ و نابود کردن جنگل ها که مثل کولر برای زمین کار می کنند باعث شده است زمین گرمتر شود.
استفاده از سوخت های فسبلی باعث آزاد شدن گاز دی اکسید کربن در هوا می شود. این گاز در جو جمع می شود و از خارج شدن گرمای زمین جلوگیری می کند. انگار که یک پلاستیک روی سر یک نفر کشیده باشند. زمین به سختی می تواند نفس بکشد. کار جنگل ها جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن است که به مدد تلاش های انسان ها جنگل ها در حال نابودی هستند . حالا زمین با گرفتاری بزرگی روبرو شده است.
گرم شدن زمین باعث می شود بعضی از جانداران از بین بروند. یخ قطب ها آب می شود و این موضوع باغث بالا آمدن آب دریاها در جهان می شود. با این اتفاق بخشی از شهرها و زمین ها در زیر آب فرو می روند.
در دریا اتفاق های بیشتری می افتند. مرجان ها با گرم شدن آب ها می میرند و به دنبال مرجان ها ماهی های زیادی نابود می شوند. به زودی انسان ها چیزی به نام غذاهای دریایی برای خوردن نخواهند داشت.
در روی زمین بعضی از سرزمین ها رنگ زمستان را به خودشان نخواهند دید. خیلی از گیاهان و درخت ها برای دوباره شکوفه زدن و میوه دادن نیاز به تجربه کردن سرمای زمستان دارندف یعنی اگر زمستان را تجربه نکنند سال بعد شکوفه نخواهند زد و میوه نخواهند داد. یعنی خیلی از خوردنی های انسان ها از بین خواهد رفت.
با گرم شدن زمین در بعضی جاها در تمام طول سال باران خواهد آمد و سیل های وحشتناکی به راه خواهد افتاد. در عوض در بعضی جاها هم تمام طول سال خشکسالی خواهد شد. وقتی آب و هوا تغییر کرد بیماری های جدیدی به وجود خواهد آمد و جان انسان ها را تهدید خواهد کرد.

از سالها قبل کشورهای جهان دست به دست هم دادند تا تولید گاز دی اکسید کربن را کم کنند و به فکر نجات زمین باشند. آن ها در یک معاهده مهم به نام پروتوکل کیوتو قوانین مهمی گذاشتند تا کشورهای صنعتی که اصلی ترین عامل تولید گاز دی اکسید کربن که همان گاز های گلخانه ای است، تولید این گاز را کم کنند.در این معاهده ۳۶ کشور صنعتی جهان موظف شده اند که تا سال ۲۰۱۲ میزان تولد گازهای گلخانه ای خود را به طور میانگین به ۵ در صد پایین تر از میزان تولید شده در سال ۱۹۹۰ برسانند.
تمام این ۳۶ کشور جهان این معاهده را قبول کرده اند و فقط یک کشور آن را قبول نکرده است. فکر می کنید نام این کشور چیست؟
این کشور بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه ای است که باعث گرم شدن زمین می شود. یعنی این کشور مهم ترین عامل گرم شدن زمین و نابودی آن است . نام این کشور آمریکا است که ۲۵ درصد کل گازهای گلخانه ای دنیا را تولید می کند. با اینکه جمعیت این کشور فقط ۳۰۰ میلیون نفر است. یعنی حدود ۴ درصد جمعیت جهان را دارد اما بیست و پنج درصد عوامل نابودی زمین را تولید می کند. با اینکه تاکنون کشورهای مختلف از آمریکا خواسته اند معاهده ی کیوتو را بپذیرد اما این کشور قبول نکرده . جالب تر از این ها واکنش آمریکا به نابودی جهان است. یکی از این واکنش ها را در فیلم ۲۰۱۲ این طور نشان داده است که بر اثر گرم شدن زمین و نابودی انسان ها آمریکایی ها عده ای از مردم جهان را نجات می دهند تا دنیای تازه ای درست کنند. در فیلم ها و بازی های زیادی هم آمریکا وانمود می کند که تنها منجی جهان است و مردم دنیا منتظر باشند روزی آمریکا همه را نجات خواهد داد، اما در واقع آمریکا هر روز باعث نابودی بیشتر زمین و ساکنان آن می شود.

۲ نظر در ”;چه کسی زمین را می کشد؟“

 1. سلام.
  سپاسگذار همت شما در تولید و ارائه محتوای مناسب در فضای مجازی هستیم.
  بر همین اساس این پست از وبلاگ جنابعالی در بخش “در حاشیه” سایت گرداب قرار گرفته است.
  http://www.gerdab.ir/fa/news/3341

  همت مضاعف
  مدیریت سایت گرداب

اضافه کردن نظر