تابلویی که رکورد شکست (گفتگو با خالق تابلوی انتظار)

همزمان با نیمه شعبان در یزد از تابلویی رو نمایی شد که در جهان منحصر به فرد است. تابلویی که نامش انتظار است و سازنده اش ۶ سال برای خلق آن زمان گذاشته است. تابلویی که وقتی به آن نگاه می‌کنی محو عظمت و زیبایی آن می‌شوی. خالق این تابلو عزیزالله اخوان کفاش است. مردی که شش سال برای ساخت آن زمان گذاشته و به قول خودش در این شش سال با این تابلو زندگی کرده است. گفتگویی با ایشان انجام داده ایم تا با هنرشان بیشتر آشنا شویم.

چه انگیزه ای باعث شد شما دست به خلق این اثر عظیم بزنید؟
بنده می‌خواستم آقا امام زمان(عج) را برای همه مردم دنیا معرفی کنم که بدانند ما آقایی داریم که در دنیا از همه بالاتر و عزیزتر است. طرح را هم از حدیثی از امام صادق(ع) گرفته ام که کسی از امام صادق(ع) پرسید که مهدی(عج) کیست؟ ایشان فرمودند: به آسمان نگاه کن و او نگاه کرد و نام ائمه را دید که در میان آن‌ها نام مهدی(عج) چون خورشیدی می‌درخشید.

در این اثر چه نوع هنری را به کار برده اید؟
اساتیدی که تابلو را دیده اند گفته اند که تا به حال چنین کاری انجام نشده و نمونه ای ندارد. این اثر ترکیبی از مشبک، منبت و معرق است که اسماء جلاله خداوند وائمه اطهار با خط نستعلیق و ثلث به صورت هنرمندانه وظریف بر روی آن نقش بسته است.

درباره خصوصیات کار برایمان بگویید
این تابلو در ابعاد ۷/۵در ۷/۵ متر و به ضخامت ۱۲۰ سانتیمتراز چوب ساخته شده است. وزن آن هزار کیلو است که در آن یک میلیون گل و گلبرگ نصب شده است.

ساختن این تابلو چقدر زمان برده آقای اخوان؟
بنده برای این تابلو شش سال وقت گذاشتم و هر روز حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت وقت گذاشته ام.

این زمان آنقدر طولانی است که در آن خاطرات زیادی داشته باشید.
بله خاطرات بسیاری دارم.

پس گوشه ای از این خاطرات را برای ما بفرمایید
یکی از موضوعاتی که در این تابلو بود این که خیلی‌ها می‌خواستند برای این تابلو خرج کنند اما همیشه موضوعاتی پیش می‌آمد که نمی‌شد. حتی عده ای ابزارهایی مثل تیغ اره داشتند . نمونه اش تیغ اره ای بود که حتی طلا را نبرید در این تابلو، اما با تیغ اره خودم به راحتی میخ را می‌برید.
چوب این تابلو هم حکایتی دارد. که حدود ۳۵ سال قبل سیدی این چوب را تهیه می‌کند تا با آن در و پنجره بسازد اما مشکلاتی برایش ایجاد می‌شود بعد تغییر شغل می‌دهد و این چوب می‌ماند تا اینکه ما از آن این تابلو را بسازیم که بنده باور دارم خداوند آن چوب را برای استفاده در این تابلو ذخیره کرده بوده.
حتی شخصی از خارج آمده بود و چوب‌هایی داشت که می‌خواست در این کار استفاده شود اما آن هم نشد که بنده فکر می‌کنم آن چوب لیاقت استفاده شدن در این تابلو را نداشته.

این تابلو از یک میلیون قطعه تشکیل شده. شما چه حوصله ای برای ساختن دانه دانه ای این قطعات داشته اید؟
بله دانش آموزان تیزهوشان این جا برای دیدن تابلو آمده بودند و تعجب می‌کی کردند من به آن‌ها گفتم هر کس که بتواند از شماره یک تا یک میلیون بنویسد من جایزه ویژه ای به او می‌دهم اما هیچ کس حوصله اش نشد این کار را بکند.
دوستان می‌گفتند که این اثر در کتاب رکوردهای ملی ایران در ۴ بخش ثبت شده یکی در ابعاد کار. یکی در تعداد گلبرگ‌هایی که در آن به کار رفته. یکی در زمانی که صرف آن شده و یکی هم در نوع طرح.


لحظه ای که این کار تمام شد چه احساسی داشتید؟
آرامش زیادی داشتم و خدا را شکر کردم که توفیق طراحی این کار را به من داد تا کار بعدی را شروع کنم و خدمتی کرده باشم.

طرح جدیدی برای طراحی دارید؟
طرح جدید درباره آقا اباعبدالله الحسین(ع) است به نام تابلوی شهادت . ولی اینکه چه طرحی با چه ابعادی و چه شکلی باشد فقط خدا می‌داند.

طرح تابلوی انتظار چطوری به شما العام شد. چی شد این طرح را انتخاب کردید؟
طرح خود به خود به ذهنم رسید ومن فقط ادامه راه دادم. هیچ اطلاعی هم پایان طرح نداشتم. من هر چه پیش آمد جلو رفتم و وظیفه ای بود که انجام دادم.

از نگاه شمای هنرمند انتظار چه معنایی  دارد؟
به دوستان می‌گفتم وقتی این کار را شروع کرده بودم همیشه انتظار پایان کار را می‌کشیدم. دنیا هم انتظار آقا را می‌کشد تا با آمدنش عدل و داد در جهان حاکم شود و پایانی که منتظران انتظار می‌کشد از راه برسد. دنیا هم مثل تابویی است که با آمدن آقا کامل می‌شود.

قبل از این تابلو تجربه کار دیگری را هم داشتید آقای اخوان؟
بله کاری بود  در ابعاد ۱۶۰ و ضخامت ۳۵ سانتیمتر که اهدا شد به آستان قدس رضوی.

آقای اخوان خلق این تابلو در زندگیتان چقدر تاثیر داشته؟
خیلی. خیلی. در تمام این مدتی که روی این تابلو کار می‌کردم هیچ وقت بدون وضو نبودم تمام لحظه‌هایی که برای این تابلو صرف شده همراه با وضو بوده. و در ضمن با حول و قوه الهی بوده و تا آخر هم زره ای از انرژی من کاسته نشده بود و به هیچ وجه خسته نشدم از کار کردن روی این تابلو. هر کار دیگری بود که این همه برایش زمان گذاشته می‌شد که در تمام مدت باید خمیده باشی و فقط دست‌ها حرکت کنند مفاصل ساییده می‌شد و مشکلاتی برای آدم پیش می‌آید اما به خواست خدا هیچ مشکلی نبوده و کار به نحو احسن انجام شده است.

چه برنامه ای برای این تابلو دارید، قرار است این تابلو در کجا قرار بگیرد؟
قرار است یک بنیاد نیکوکاری تشکیل بشود تا این نابلو در آن جا قرار داده شود تا مردم بیایند و ببینند و عواید آن برای بیماران صعب العلاج مثل سرطانی‌ها صرف بشود.

از شما ممنونیم و امیدواریم وقتی تابلوی بعدی شما آماده شد دوباره مزاحمتان بشویم و گفتگوی مفصل تری با شما داشته باشیم.

یک نظر در ”;تابلویی که رکورد شکست (گفتگو با خالق تابلوی انتظار)“

  1. انسان می‌گه:

    حالا این تابلویی که ساختی به چه درد بشریت می خوره و کدوم یک از مشکلات آدم رو حل می کنه؟! اگر پولشو خرج خودت و زن و بچه هات میکردی منفعتش خیلی بیشتر بود. یا حداقل میدادی یه آدم بدبخت و گرسنه رو از فلاکت نجات می دادی… راس میگن که: مشکلات بشریت از ندانستن نیست، بلکه از اعتقادات کورکورانه است. دقیقا مصداقش تو و امثال تو هستن. ولی آدمایی مثل ادیسون، انیشتن، داوکینز، ذکریای رازی، چاپلین، بیل گیتس، پاستور، راسل و… که به دین و مذهب و خدا اعتقاد نداشتن،بیشترین خدمت رو به بشریت و انسان کردن.
    متأسفیم برای تو و امثال تو…
    به قول ادیسون: بحث و جدل با کسی که به جای تعقل و تفکر، دین و مذهب را انتخاب کرده، همانند تجویز دارو به بدن یک مرده است! امان از خرافات….. و هزار امان از خرافاتی ها…

اضافه کردن نظر