تریم ، شهر مساجد

هر سال یکی از شهرهای جهان اسلام که در طول تاریخ اسلام نقش و تاثیر فرهنگی داشته به عنوان پایتخت فرهنگی سال جهان اسلام انتخاب می‌شود. در سال ۲۰۰۹ شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد که چند شماره قبل در این باره نوشتیم. حالا می‌خواهیم درباره پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۰ بنویسیم. برای این سال شهری انتخاب شده است که حتما نه شما و نه بزرگترها اسمش را نشنیده اند. این شهر در کشور یمن قرار دارد. نام این شهر “تریم” است.
این روزها نام یمن  زیاد از رادیو تلویزیون شنیده می‌شود، دلیلش هم کشتار بی رحمانه شیعیان این کشور توسط وهابی‌ها است. کشتاری که با حمایت کشور عربستان و آمریکا انجام می‌شود. در این کشور سالهاست که شیعیان مورد ظلم هستند و کمترین امکانات و اختیاراتی ندارند و گاهی که صدای اعتراضشان بلند می‌شود به شدت سرکوب می‌شوند. در حالی که تاریخ به یاد دارد روزگاری یمن پایگاه شیعیان بود و اویس قرنی یکی از یاران پیامبر(ص) و امام علی(ع) از اهالی یمن بود.
در یمن که مشهور به سرزمین ملکه صبا است استانی وجود دارد به نام حضر الموت، یعنی جایی که مرگ حضور دارد. سرزمینی بسیار گرم و خشک که تا همین چند سال قبل جهانگردان جرات نمیکردند به آن جا بروند. در اینجا گیاهان به سختی می‌توانند رشد کنند و همیشه چهره زمین با گرمای آفتاب سوخته است. با این حال اینجا در تاریخ اسلام جایگاه ویژه ای دارد. بخصوص شهر تریم که بزرگترین و قدیمی‌ترین شهر این منطقه است و با اینکه شهر چندان بزرگی نیست اما ۳۶۰ مسجد در آن بنا شده است که هر کدام ویژگی خاصی در معماری اسلامی‌دارد و این شهر به شهر مساجد هم مشهور است.
اگر در کتاب‌های تاریخ جهان اسلام مرور کنیم به نام شهر تریم بیشتر بر میخوریم چرا که در گذشته‌های دور این شهر بسیار بزرگ و باشکوه بوده است و از مراکز بزرگ تجاری و علمی‌بوده است . تریم پس از ظهور اسلام نقش مهمی‌در زندگی دینی مسلمانان داشته و مرکزی برای ترویج و نشر علوم دینی بوده است. استادان و دانشمندان بسیاری برای کسب علوم دینی به این شهر سفر می‌کردند. به طوریکه بسیاری از علمای کشورهای شرق آسیا، آفریقا، اروپا، کشورهای حوزه خلیج فارس و شام به منظور فراگیری فقه، سیره، حدیث و دیگر علوم دینی سفری به این شهر داشته اند.
جالب است بدانید اسلام از همین شهر تریم به مناطق شرق آسیا مثل مالزی و انرونزی رفته است. و دانشمندان همین منطقه مردم شرق آسیا را با اسلام آشنا کرده اند.
اگر از جایی به سمت شهر تریم بروید از فاصله دور دو مناره بلند قبل از اینکه شهر دیده شود به چشمتان می‌خورد که مناره‌های مسجد محضار است که ۱۵۰ متر ارتفاع دارد و از گل درست شده است. این مسجد در قرن نهم هجری ساخته شده است.
از مراکزمهم این شهر “دار المصطفى للدراسات الإسلامیة” را می‌توان نام برد که در بسیاری از کشورهای اسلامی‌نیز شعبه دارد.
در این شهر معماری اسلامی‌انقدر در جان شهر نفوذ کرده است که با دیدن یکی از خانه‌های معمولی شهر فکر می‌کنید که وارد یک موزه می‌شوید.
قرتر است امسال نام این شهر را بیشتر بشنویم و با این شهر آشنا شویم چرا که پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۰ شهر تریم است.

اضافه کردن نظر