درسی که از فرعون آموخت

پروفسور موریس بوکای یک دانشمند معروف فرانسوی است. چیزی که باعث شده او معروف شود جراح و دانشمند بودن او در علم نیست بلکه شهرت او به خاطر کشف حقیقت است. زندگی او دارای درس‌های زیادی است که می‌تواند برای همه ما آموزنده باشد.درسی که از جسد فرعون آموخت. او در سال ۱۹۲۰ به دنیا آمد و تا سن ۶۰ سالگی مثل تمام انسا‌های دیگر زیست و سرش به کار خودش بود و سعی می‌کرد راههای تازه ای در علم جراحی به دست بیاورد. تا اینکه در سال ۱۹۸۱ رئیس جمهور فرانسه  از مصر تقاضا کرد تا جسد مومیایی شده فرعون برای برخی آزمایشها و تحقیقات از مصر به فرانسه منتقل شود . هنگامی‌که هواپیمای جسد فرعون وارد فرانسه شد بیشتر مسئولان کشور فرانسه به استقبال آن رفتند.
جسد فرعون به مکانی با شرایط خاص در مرکز آثار ملی فرانسه انتقال داده شد تا بزرگترین دانشمندان باستانشناس به همراه بهترین جراحان و کالبد شکافان فرانسه،آزمایشات خود را بر روی این جسد و کشف اسرار متعلق به آن شروع کنند.

رئیس این گروه تحقیق و ترمیم جسد یکی از بزرگترین دانشمندان مسیحی فرانسه بنام پروفسور موریس بوکای بود که برخلاف سایرین که قصد ترمیم جسد را داشتند،او می‌خواست راز و چگونگی مرگ این فرعون را کشف کند. تحقیقات پروفسور بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب نتایج نهایی را به دست آورد.
بعد از ساعت‌ها بررسی بقایای نمک در جسد فرعون کشف شده بود که نشان می‌داد او در دریا غرق شده بوده و پس از خارج کردن جسد او از دریا برای حفظ جسد،آن را مومیایی کرده‌اند . اما چیزی که باعث تعجب پرفسور شده بود  این مسئله بود که چگونه این جسد سالمتر از سایر اجساد فرعون‌های مومیایی شده باقی مانده است در حالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده بود و باید بیشتر از بقیه نابود می‌شد.
پروفسور موریس بوکای در حال آماده کردن گزارش نهایی در مورد کشف جدید (مرگ فرعون بوسیله غرق شدن در دریا و مومیایی جسد او بلافاصله پس از بیرون کشیدن از دریا ) بود که یکی از دانشمندان در گوشی به او یادآور شد که برای انتشار نتیجه تحقیق عجله نکند، چرا که نتیجه تحقیق کاملا مطابق با نظر مسلمانان در مور غرق شدن فرعون است.
ولی موریس بوکای به شدت این موضوع را رد  کرد و آن را بعید دانست. او گفت ما بعد از روزها تحقیق با بهترین ابزار به سختی فهمیدیم که این فرعون در دریا غرق شده بوده اسلام چطوری می‌توانسته این موضوع را ۱۴۰۰ سال قبل فهمیده باشد در حالی که اصلا آن‌ها به جسد فرعون دسترسی نداشته‌اند.
در جواب او یکی از حضار گفت که قرآنی که مسلمانان به آن ایمان دارند قصه غرق شدن فرعون و سالم ماندن جسد او بعد از مرگ را خبر داده است. حیرت و تعجب پروفسور دو برابر شد و از خودش سوال ‌کرد که چطور همچین چیزی ممکن است.  این مومیایی در سال ۱۸۹۸م و تقریبا درحدود دویست سال قبل کشف شده است، در حالی که قرآن مسلمانان ۱۴۰۰ سال پیش پیدا شده است؟
موریس بوکای تمام شب به جسد مومیایی شده زل زده بود و در مورد سخن دوستش فکر میکرد که چگونه قرآن مسلمانان درمورد نجات جسد بعد از غرق سخن می‌گوید در حالی که کتاب مقدس آنها از غرق شدن فرعون در هنگام دنبال کردن موسی سخن میگوید اما از نجات جسد هیچ سخنی بمیان نمی‌آورد… و با خود می‌گفت آیا امکان دارد این مومیایی همان فرعونی باشد که موسی را دنبال میکرد؟ و آیا ممکن است که محمد(ص) هزار سال قبل از این قضیه خبر داشته است؟
او در همان شب تورات و انجیل را بررسی کرد اما هیچ مطلبی از سالم ماندن جسد فرعون به میان نیاورده بودند.
پس از اتمام تحقیق و ترمیم جسد فرعون، آن را به مصر باز گرداندند ولی موریس بوکای ذهنش آرام نگرفت تا اینکه تصمیم به سفر به کشورهای اسلامی‌گرفت تا از واقعیت خبر در مورد این که قرآن وعده داده است جسد فرعون سالم باقی می‌ماند اطمینان حاصل کند.

تصویری از آنچه از فرعون مانده. همان فرعونی که می گفت من خدا هستم

او در پیش یکی از علما وقتی این موضوع را مطرح کرد برایش قرآن را باز کردند و این آیه را آوردند که:
{فَالْیَوْمَ نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ لِتَکُونَ لِمَنْ خَلْفَکَ آیَةً وَإِنَّ کَثِیراً مِنَ النَّاسِ عَنْ آیَاتِنَا لَغَافِلُونَ} [یونس:۹۲]
(امروز فقط بدن تو را نجات میدهیم تا برای افراد پس از خودت درسی باشد. هر چند خیلی از مردم از آیات ما غافلند…)
این آیه او را بسیار تحت تآثیر قرار داد و لرزه بر اندام او انداخت و با صدای بلند فریاد زد: من به اسلام و به این قرآن ایمان آوردم.
بوکای در حالی به فرانسه برگشت که تغییرات زیادی در افکارش به وجود آمده بود. حالا او حقیقت را کشف کرده بود و مسلمان شده بود. او به فرانسه برگشت و شروع به تحقیق درباره موضوعات علمی قرآن نمود. او سالها تحقیق و بررسی کرد و متوجه شد که بسیاری از علوم جدید قبلا در قرآن بیان شده است . حاصل سالها تحقیق این دانشمند فرانسوی چند کتاب با نام‌های ( ۱٫ مقایسه ای میان تورات، انجیل، قرآن و علم ، ۲٫ منشأ بشر چیست؟ ، ۳٫ موسی و فرعون ، ۴٫ یهودیان در مصر، ۵٫ تأملی بر قرآن)شد.
مهمترین کتاب پرفسور موریس بوکای( مقایسه ای میان: تورات، انجیل، قرآن و علم) است که به فارسی ترجمه شده و توسط انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ شده است که با خواندن آن تمام علومی‌را که موریس بوکای در طول سالها تحقیق و بررسی به دست آورد را خواهید دانست.

اضافه کردن نظر