باربی سرباز دشمن است

هر جامعه ای فرهنگ مخصوص خودش را دارد و با فرهنگ خودش زنده است. اگر فرهنگ یک ملت را از بین ببرند آن ملت همه چیز خودش را از دست می‌دهد. از خود بیگانه می‌شود. این کاری است که استعمارگران در طول تاریخ  همیشه سعی کردند انجام بدهند.آن‌ها سعی کردند فرهنگ مردم را از آن‌ها بگیرند. آن‌ها را ضعیف کنند و روح دفاع از فرهنگ و کشور را در آن بکشند. به این ترتیب صدها سال چند کشور توانستند بیشتر جهان را بگیرند و سرمایه‌های آن‌ها را به غارت ببرند.
با اینکه دوره استعمار به شکل قدیمی‌اش تمام شده است اما استعمارگری هنوز ادامه دارد. هنوز هم چند کشور هستند که به روش‌های مختلف سعی در از بین بردن فرهنگ ملت‌های دیگر دارند. برای این کار از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. از انواع فیلم‌های سینمایی گرفته تا انواع مدها و لباس‌های جدید و سرگرمی‌های مختلف.
هالیوود که ۶۰ تا ۷۰ درصد بازار سینمای دنیا را پر کرده است یکه تاز از بین بردن فرهنگ کشورهای دیگر از طریق سینما است.
انواع بازی‌های رایانه ای آمریکایی که ساعت‌ها نوجوان‌ها و جوان‌های کشورهای مختلف را به خودشان مشعول می‌کنند راه دیگری برای جایگزین کردن فرهنگ غربی با فرهنگ کشورهای دیگر است.
حتی عروسک‌های بچه‌ها هم در امان نمانده و باربی که نماد یک دختر ولنگار غربی است خودش را جای عروسک‌های سنتی کشورهای مختلف جازده است.
باربی ۵۰ سال پیش توسط شرکت متل ساخته شد. طراح اصلی این عروسک جک رایان نام دارد. او قبل از اینکه وارد پروژه طراحی انواع مدل‌های باربی شود در پنتاگون (وزارت جنگ آمریکا) طراح موشک‌ بود.
وقتی بازار باربی رونق گرفت شرکت برای او یک دوست پسر طراحی کرد. شرکت برای اینکه جهانی فکر کند عروسک باربی را با رنگ‌های مختلف تولید کرد. باربی سیاه پوست و زرد پوست ویژه مردم آفریقا و آسیا تولید شد. کم کم حمایت‌ها از باربی بیشتر شد و انواع فیلم‌های سینمایی و بازی‌های رایانه ای باربی ساخته شد. شرکت متل در کشورهای مختلف نمایندگی زد و سعی کرد باربی را به دست تمام بچه‌های دنیا برساند.
کم کم باربی روح دختران غربی و شرقی را تسخیر کرد. عروسکی که دختران سعی می‌کردند خودشان را شبیه آن بکنند. البته همین موضوع اعتراض خیلی‌ها را برانگیخت بخصوص اعتراض خانواده‌های آمریکایی را. چون باربی دختری لاغر اندام و کمر باریک است که هیچ دختری شبیه او نیست اما دخترها سعی کردند خودشان را شبیه او بکنند برای همین به انواع رژیم‌های غذایی سخت رو آوردند که باعث شد آمار سوء تغذیه در کشورهای غربی برای دختران بسیار بالا برود.
با تبلیغات زیادی که برای باربی می‌شد این عروسک در کشورهای مسلمان هم فروش زیادی داشت. حتی بعضی از کشورها این عروسک را ممنوع اعلام کردند و عروسک‌های اسلامی‌برای بچه‌ها تولید کردند. عروسک‌هایی که فرهنگ اسلامی‌ داشت. در کشور خودمان هم دارا و سارا ساخته شد تا جلوی نفوذ باربی را بگیرد. این بار سازندگان باربی به فکر افتادند باربی را با حجاب کنند تا بیشتر از قبل در کشورهای مسلمان نفوذ پیدا کند. آن‌ها در ظاهر باربی تغییری ایجاد نکردند بلکه فقط یک چادر به او پوشاندند. با این حال باربی که نماد دختران بی قید غربی است هنوز هم نقش از بین بردن فرهنگ در کشورهای مختلف را به عهده دارد. حتی سیاست‌مداران آمریکایی هم از این عروسک حمایت کرده‌اند چرا که فهمیده‌اند با این عروسک می‌توانند روح اسلامی‌را از دل دختران مسلمان بیرون بیاورند.
جالب است بدانید باربی عروسک یک دختر بچه نیست بلکه قیافه آن یک دختر ۲۰ ساله آمریکایی را نشان می‌دهد و به دختر بچه‌ها یاد می‌دهد در آینده شبیه او شوند.
مسئولان کشورمان اگر بچه‌های خودشان را دوست دارند باید سعی کنند یک عروسک خوب با قیمت مناسب برای بچه‌های ایرانی بسازند تا باربی نتواند به این راحتی وارد خانه‌های ایرانی بشود و دختر بچه‌های ایرانی را سرگرم کند.

اضافه کردن نظر