راست می گفت، برنابا

brnabaاحتمالاً شما کتاب انجیل را که کتاب مقدس مسیحیان است، دیده‌اید و می‌دانید انجیل کنونی از چهار انجیل با نام‌های انجیل لوقا، انجیل یوحنا، انجیل مرقس، انجیل متی تشکیل شده، اما چیزی که احتمالاً شما نمی‌دانید این است که انجیل‌هایی که وجود دارد، فقط همین چهار انجیل نیست، بلکه تعداد انجیل‌ها بیشتر از هفده تاست که هر کدام از آن‌ها را مثل همین چهار انجیل، شاگردان حضرت عیسی (ع) نوشته‌اند که بیش‌تر آن‌ها درباره زندگی حضرت عیسی(ع) و بیان حرف‌های ایشان است. در برخی انجیل‌ها، اقدامات عیسى(ع) در شهر جلیل گسترش یافته، در صورتى که در انجیل یوحنا، اقدامات عیسى(ع) در یهودیه بوده است. ولادت معجزه آساى عیسى(ع) در انجیل مرقس وجود ندارد و تبار عیسى(ع) را به داود مى‌رساند، در صورتى که در انجیل متى و انجیل لوقا چنین نیست. اختلاف در تاریخ ولادت عیسى(ع) نیز در این دو انجیل مشاهده می‌شود. اختلاف در رسالت عیسى(ع) هم قابل مشاهده است که همه این‌ها نشان می‌دهد این انجیل‌ها ساخته ذهن نویسنده‌های آن‌هاست که هرکدام با توجه به فهم خودشان این مطالب را نوشته‌اند.
جالب است بدانید انجیل‌های دیگری هم وجود دارد که بر اثر اختلاف‌هایی که بین بزرگان مسیحیت، بعد از حضرت عیسی(ع) به وجود آمد، بسیاری از آن‌ها نابود شد. در سال ۳۲۵ میلادی، یاران و پیروان پولس دستور سوزاندن انجیل‌های چهارگانه یونانی، از جمله تنها انجیلی را که به زبان آرامی ـ زبان حضرت مسیح(ع) – نوشته شده بود، صادر کردند.
مجمع کلیسا نیز بر عقیده تثلیث که کاهن اسکندری اشکاسیوس، ابداع کرده بود، به عنوان مهم‌ترین عقیده آیین مسیحیت تکیه کرد. هم‌چنین روز تولد مسیح(ع) را به ۲۵ دسامبر تغییر داد تا با روز تولد الهه خورشید و میترا هماهنگ باشد و روز عبادت هفتگی را از شنبه به یک‌شنبه تغییر داد.
یکی از انجیل‌هایی که در چند قرن اخیر کشف شد و جنجال‌های بسیاری در اروپا به پا کرد، انجیل برناباست که اکنون ترجمه‌های آن به زبان‌های مختلف وجود دارد. این انجیل یکی از انجیل‌های مشهوری است که گروه‌های منحرف مسیحیت در قرن سوم میلادی آن را ممنوع اعلام کردند و بسیاری از نسخه‌های آن را سوزاندند.
هنوز هم برای بسیاری از محققان مسیحی جای تعجب است که چه‌طور رساله‌های پولس و لوقا که هیچ‌یک مسیح(ع) را ندیده‌اند، معتبر به شمار می‌آید.
برنابا کیست؟
در کتاب‌های مقدس، برنابا این‌گونه معرفی شده است: نام واقعی برنابا، ژوزف بن لووی بن ابراهیم است. وی مزرعه‌اش را فروخت و آن را خرج شاگردان مسیح کرد. پرهیزکار و درست‌کار بود. هنگامی‌که پولس ادعا کرد، مسیح را دیده و به اورشلیم بازگشت تا به شاگردان نزدیک شود، برنابا مسئولیت معرفی او را به شاگردان بر عهده گرفت. برنابا برای تبلیغ، مردی نیکوکار و صالح بود. بنابراین، جمع قابل توجهی به خدا ایمان آوردند. سپس به همراه پولس، یک سال کامل به طرسوس رفت. (اعمال ۱۵/۲۹)
برنابا برای تبلیغ مسیحیت (ع) بسیار کوشید. مورخان می‌گویند، او در سال ۶۱ م. در قبرس درگذشت. بت‌پرستان او را سنگ‌سار کردند و پسر خواهرش، مرقس انجیلی او را به خاک سپرد.l00910030176
انجیل برنابا
از برنابا انجیلی بر جا ماند که در آن سخنان حضرت عیسی(ع) را برای آیندگان ثبت کرده است. در سال ۳۶۶ میلادی، فرمانی از سوی پاپ دماسوس، درباره نخواندن کتاب انجیل برنابا صادر شد. مجلس کلیسا‌های غربی نیز در سال ۳۸۲ میلادی و پاپ انوسنت در سال ۴۶۵ و پاپ گلاسیوس اول در سال ۴۹۲ میلادی، مطالعه برخی انجیل‌ها را تحریم کردند که انجیل برنابا جزو این انجیل‌ها بود.
انجیل برنابا تا سال ۳۲۵ میلادی، در کلیساهای اسکندریه خوانده می‌شد. در همین سال، شورایی شکل گرفت و فرمان داده شد، همه انجیل‌هایی که به زبان عبری‌اند، نابود شود. مرگ، جزای کسانی بود که در خانه‌های‌شان چنین انجیل‌هایی پیدا می‌شد، در حالی که اسناد نشان می‌دهد، در قرن اول و دوم میلادی، از این انجیل بسیار استفاده می‌شده است.
پاپ در سال ۳۸۳ میلادی، نسخه‌ای از انجیل برنابا را در کتاب‌خانه شخصی خویش گذاشت که قرن‌ها آن‌جا ماند. تا این‌که فرامینو راهب ایتالیایی، در پایان قرن شانزدهم، به نسخه‌ای از آن در کتاب‌خانه «پاپ استکوس پنجم» در واتیکان دست یافت و آن را پنهان کرد و سرانجام اسلام آورد و دیگر نامی از این نسخه برده نشد.
نسخه‌ای که اکنون منتشر شده و ترجمه‌های آن در دست است، نسخه‌ای است که در سال ۱۷۰۹میلادی، کریمر، یکی از مستشاران تزار روسیه آن را کشف کرد که در سال ۱۷۳۸ میلادی، این نسخه به وین منتقل شد. این نسخه در ۲۲۵ صفحه،‌ در دو جلد و به زبان ایتالیایی نوشته شده است و یک قرن پیش به عربی، سپس به زبان فارسی ترجمه شد.
تفاوت‌ها
انجیل برنابا با دیگر انجیل‌های چهارگانه که اکنون مسیحی‌ها از آن استفاده می‌کنند، اختلاف‌هایی اساسى دارد که برخی اختلاف‌ها را برمی‌شماریم:
۱- الوهیت عیسى و پسر خدا بودن او انکار شده است.
۲- ابراهیم خلیل، اسماعیل را به قصد قربانى به قربان‌گاه برد، نه اسحاق را.
۳- مسیح موعود، یشوع یا عیسى نیست، بلکه محمد(ص) است.
۴- عیسى کشته نشد، بلکه یهوداى اسخریوطى کشته شد.
در انجیل برنابا، بارها به آمدن پیامبر اسلام(ص) اشاره شده و بارها درباره اتفاقات آینده، چون ظهور منجی، عالم بشریت حضرت مهدی (عج) سخن گفته شده است. این انجیل با این‌که پیش از ظهور پیامبر اکرم (ص) نوشته شده است، اما در بخش‌های مختلف از زبان حضرت عیسی(ع) به آمدن پیامبر اسلام وعده داده شده است.
در فصل ۴۳ آمده است: «برای‌تان می‌گویم که پیامبران دیگر، نشانه رحمت خدا تنها برای یک ملت نبوده‌اند و از همین نظر پیام‌شان از مرزهای مردمی که به ‌سوی آن‌ها فرستاده شده بودند، تجاوز نمی‌کرد، اما وقتی رسول‌الله می‌آید، خداوند برای ملت‌هایی که عقاید او را می‌پذیرند، رهایی و رحمت را به ارمغان می‌آورد. او برای مقابله با ستم‌دیدگان با قوت عمل می‌کند و پرستش بت‌ها را از میان برمی‌دارد تا شیطان را نفرین کند.»
در فصل ۴۱، حکایت بر آمدن آدم از جنت چنین بیان شده است: «خداوند خود را از نظر پنهان داشت و فرشته میکاییل آن‌ها را از بهشت بیرون راند. هنگامی که آدم بر می‌گشت، متوجه شد بالای دروازه بهشت نوشته شده است: لااله الا الله محمد رسول الله».
در این انجیل، درباره حضور منجی آخرالزمان چنین آمده است: «هم‌چنان که برق از مشرق ساطع شد تا در مغرب ظاهر شود، ظهور پسر انسان نیز چنین خواهد شد. آن‌گاه نشانه پسر انسان در آسمان پدیدار شد و در آن گاه، جمیع طوایف زمین سینه‌زنی کنند و پسر انسان را ببینند که بر ابرهای آسمان با قوت و جلال می‌آید. آسمان و زمین زایل خواهد شد، اما سخن من هرگز زایل نخواهد شد، اما از آن روز و ساعت، هیچ‌کس اطلاع ندارد، حتی ملائکه آسمان، جز پدر من و بس. شما نیز حاضر باشید، زیرا در ساعتی که گمان نبرید پسر انسان می‌آید.»
در جای دیگری نیز چنین آمده است: «کمرهای خود را بسته، چراغ‌های خود را افروخته بدارید و شما مانند کسانی باشید که انتظار آقای خود را می‌کشند که چه وقت از عروسی مراجعت کند تا هر وقت آید و در را بکوبد، بی‌درنگ برای او باز کنند. خوشا به حال غلامان که آقای ایشان چون آید، ایشان را بیدار یابد. پس شما نیز مستعد باشید، زیرا در ساعتی که گمان نمی‌برید، پسر انسان می‌آید.»
برای مطالعه انجیل برنابا می‌توانید آن را از کتاب‌فروشی‌ها تهیه کنید. اگر به اینترنت دسترسی دارید، ما این کتاب را در سایت انتظار نوجوان قرار داده‌ایم تا شما به راحتی بتوانید آن را دریافت و مطالعه کنید. برای دریافت انجیل برنابا به این نشانی بروید:

http://www.intizarmag.ir/bernaba.pdf

یک نظر در ”;راست می گفت، برنابا“

  1. سحر می‌گه:

    سلا م ممنون از توضیحات حقییقی شما لطفا آدرس یک کتاب فروشی رو بگین که انجیل برنابا رو داشته باشه ممنون

اضافه کردن نظر