هنر هشتم

هنر هشتمaa
سال‌ها پیش سینما را هنر هفتم نامیدند و چند سال قبل، بازی‌های رایانه‌ای، هنر هشتم نام گرفت. تا همین چند سال پیش، کسی باور نمی‌کرد این بازی‌های ساده که برای ساعتی بچه‌ها را سرگرم می‌کرد، روزی چهارمین تجارت بزرگ جهان شود و همه را به خود مشغول کند.
هنر هشتم، جوان است و بیست سال بیش‌تر عمر ندارد. از سویی دیگر این هنر پیشرفت خوبی نسبت به دیگر هنرها داشته است. قرار است در آینده نزدیک شما با فکرتان در بازی‌ها شرکت و شخصیت‌ها را با مغزتان کنترل کنید و به صفحه کلید و موس نیازی نداشته باشید.
اوایل به بازی‌های رایانه‌ای به عنوان یک سرگرمی توجه می‌شد و شرکت‌های بازی‌سازی برای سود بیش‌تر دنبال سرگرم کردن بچه‌های جهان بودند، اما رفته‌رفته کارشناسان و روان‌شناسان دریافتند بازی‌های رایانه‌ای فقط بچه‌ها را سرگرم نمی‌کند، بلکه به آن‌ها آموزش و آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
بچه‌هایی که بازی می‌کردند خودشان را جای شخصیت‌های بازی می‌گذاشتند و گاه شخصیت‌شان عوض می‌شد. با این‌که روان‌شناسان معتقدند بازی‌هایی که خشونت را نشان می‌دهند، برای بچه‌ها خوب نیست، اما شرکت‌های بازی‌سازی دیدند بازی‌های خشونت‌آمیز فروش بیش‌تری دارند. آن‌ها برای این‌که کم‌تر سرزنش شوند، بر اساس سن، بازی‌ها را دسته‌بندی کردند.
اثرگذاری بازی‌ها فقط به این‌جا ختم نشد، بلکه گروه‌ها و نهاد‌های مختلف برای بهره‌برداری از ویژگی اثرگذاری بازی‌ها دست به کارهای جالبی زدند.
آموزش و پرورش، بازی‌های آموزشی ساخت تا از راه بازی به بچه‌ها آموزش بدهد. سیاست‌مدارها، به سود خودشان بازی‌های سیاسی ساختند. مثلاً ما که دشمن استکبار جهانی هستیم، موضوع بسیاری از بازی‌های سیاست‌مداران امریکایی هستیم و انواع بازی‌ها از دلتافورس گرفته تا حمله به ایران و… ساخته شده تا به کینه سیاست‌مداران امریکایی پی ببریم. آن‌ها می‌خواهند ایران را بدنام کنند. البته ما هم بیکار ننشسته‌ایم و نجات بندر و انرژی هسته‌ای را ساخته‌ایم.
در مسایل نظامی، سربازان با کمک بازی‌ها با همه موضوعات جنگی آشنا می‌شوند. مثلاً خلبان‌ها روی صندلی مخصوصی می‌نشینند و بازی می‌کنند، گویا در هواپیمای جنگی نشسته‌اند و پرواز می‌کنند.
بازی‌هایی ساخته شده‌اند که هدف آن‌ها توهین به باورهای دینی است و دشمنان کوشیده‌اند از راه آن‌ها ذهنیت بچه‌های جهان را نسبت به مسلمانان تیره و تار کنند.
در مجموعه، کاری نیست که از دست بازی‌های رایانه‌ای بر نیاید. بازی‌های رایانه‌ای نشان داده‌اند که رشدشان خیلی بیش‌تر از سینماست و در آینده شانه به شانه نفت در جهان قدم خواهد برداشت.
ده سال پیش بود که بازی‌های رایانه‌ای وارد کشور ما شدند و اکنون بچه‌ای نیست که بازی‌های دیجیتال را تجربه نکرده باشد. بچه‌های زمان ما دیگر به میکرو نگاه هم نمی‌کنند و کم‌تر از ایکس باکس و سونی دو را قبول ندارند. البته خیلی از آن‌هایی هم که کامپیوتر دارند، برای انجام بازی‌های با گرافیک بالا مجبور شده‌اند سیستم‌های‌شان را ارتقا بدهند و به بهانه تحقیق و درس خواندن با کامپیوتر، روی دست خانواده خرج بگذارند.
بازی‌های رایانه‌ای جزو مهم‌ترین بخش‌های این عصر است که به دلیل اهمیت فراوانش، همه نهادها در کشورمان دست به کار شده‌اند تا جای خالی بازی‌های خوب ایرانی را در بازار کشورمان پر کنند و جلوی تهاجم فرهنگی بازی‌های رایانه‌ای را بگیرند و با ساخت بازی‌های خوب ایرانی بگویند ما می‌توانیم.
بازی‌های خوبی هم ساخته شده، از جمله عصر پهلوانان، داستان جزیره، پایان معصومیت، کریمخان زند، نجات بندر، مأمور ویژه، رانندگی در تهران و…که در همین جا چند تا از آن‌ها را معرفی می‌کنیم. قرار است در آینده بازی‌های خوب دیگری تولید شود.

۳ نظر در ”;هنر هشتم“

  1. لازمه از کار قشنگتان سپاس گزاری کنم.

  2. رد پا بر شن … ردپا روی برف … اما در هر حال دنبا اقای سپاهی میگردم … لطفا به یونسی شناسی سری بزنند.

  3. صادق می‌گه:

    درود… مبارکه… خانه آبادان. هنر نهم را که دیده ای بابا.خودتو به اون راه می زنی. زود بنویسش که نقاپند استکبار پفیوز جهانی. دل خوشی بابا تو هم. چیز زده زیر دلت… منظورم خوشیه… بابا اون همه مجله که توی اون چیز در می یاد، هنر نیست، چیه. به خدا کدوم کس انی دیگر می توانند این گونه درش بیارن، خدایی اش… خب وبت خوش گله و شلوغ مثل خودت… راستی ناقلا این وقتا می آیی دیگه کم می شینی پیش ما… خوشت نمی یاد… باشه… افتخار نمی دی… گنده شدی دیگه… بابا مشهد می شینی ناسلامتی، تهران نمی شینی که بگی پایتخت نشینی… با ما به از این باش که با اهل جوانی…

اضافه کردن نظر