بایگانی ‘گفتگو’ التصنيفات

گفتگو با معلم کالو، معلم کوچکترین مدرسه دنیا

وبلاگش “دیر تش باد” (dayyertashbad.blogfa.com ) به عنوان دومین وبلاگ برتر سال در دنیا شناخته شد. همین ماه رمضان بود که در تلویزیون در برنامه ماه عسل  تمام مردم ایران با او و و دانش آموزانش بیشتر آشنا شدند. قبل از این برنامه خیلی‌ها او را شناخته بودند. او کوچک‌ترین مدرسه دنیا را اداره می‌کند. مدرسه‌ای که در یک روستای دور افتاده به نام کالو واقع شده است. اما او آنقدر تلاش کرد  و نوشت که کم کم کالو آباد شد . کالو صاحب جاده و مدرسه و کتابخانه و مجتمع آموزشی و … شد و رئیس جمهور به وجود معلمی چون او در دولتش افتخار کرد و در حاشیه کتاب او نوشت: «معلم ارزشمند، جناب شعرانی، تلاش‌های صمیمی شما در انجام خدمت و رسالت الهی تعلیم و تربیت، ستودنی و موجب افتخار است.»  . یونسکو او و مدرسه‌اش را ثبت جهانی کرد . و خیلی‌ها با خواندن نوشته‌های او امیددشان به زندگی بیشتر شد.
نامش “عبدالمحمد شعرانی” است. سرباز معلمی که فقط چهار دانش آموز دارد (البته حالا شده‌اند ۵ تا) و هیچ کس فکر نمی‌کرد روزی او یکی از معلم‌های معروف دنیا شود که بی بی سی و سی ان ان برای مصاحبه با او رقابت کنند و او به همه‌ی آن‌ها نه بگوید. معلم کالو آنقدر معروف شد که کشورهای مختلف با پول‌های زیاد تلاش کردند او را به کشور خودشان ببرند اما او گفت” من هر چه دارم از مردمم دارم و از آن‌ها دل نمی‌کنم”
این گفتگو حتماً شما را هم امیدوار می‌کند که با کم‌ترین داشته‌ها می‌توانید کارهای بزرگی انجام دهید. تابع »

شعر به من یاد داده است که به مردم دروغ نگویم (گفتگو با عباس باقری)

عباس باقری شاعر بادهای ۱۲۰ روزه سیستان ، تماشاگر خشک سالی های مداوم ، سوختن مزرعه ها ، بر خاک نشستن کف هامون ، خشک شدن آب چشم مردم ، و شنوای ناله ی کودکان گرسنه ، نوجوانان پای برهنه و مویه ی مردان و زنانی است که در آرزوی قطره ی باران ، و کف دستی نان ، چشم بر آسمان دارند . او شاعر سرزمین سیستان است. تابع »

تابلویی که رکورد شکست (گفتگو با خالق تابلوی انتظار)

همزمان با نیمه شعبان در یزد از تابلویی رو نمایی شد که در جهان منحصر به فرد است. تابلویی که نامش انتظار است و سازنده اش ۶ سال برای خلق آن زمان گذاشته است. تابلویی که وقتی به آن نگاه می‌کنی محو عظمت و زیبایی آن می‌شوی. خالق این تابلو عزیزالله اخوان کفاش است. مردی که شش سال برای ساخت آن زمان گذاشته و به قول خودش در این شش سال با این تابلو زندگی کرده است. گفتگویی با ایشان انجام داده ایم تا با هنرشان بیشتر آشنا شویم. تابع »

گپ و گفتی با یک مهماندار قطار

اسمش مهدی است. مهماندار قطار است. خیلی زود حرفمان گل می‌اندازد. حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. همیشه دیده ام که با زحمت کار می‌کنند. ۴۸ ساعت در قطار هستند. همان قطاری که تکان‌هایش حوصله همه تان را می‌برد. این‌ها هر بار ۴۸ ساعت مستقیم در قطار خدمت می‌کنند. و بیشترشان مثل همین اقا مهدی آخر حرفشان می‌گویند: خدا را شکر. تابع »

میخواهم جایزه نوبل بگیرم

ملیکا گلی نویسنده  ده ساله ای است که تا به حال ۱۱ تا کتاب داستان چاپ کرده و حدود ۲۰ تا کتاب دیگر هم آماده چاپ دارد. او حرف های بزرگی می زند چون کتاب زیاد می خواند، با اینکه او کودک است اما این مصاحبه را برای نوجوان ها گرفتم تا بدانیم کودکان هم می توانند حرف های مهم بزنند و کارهای بزرگ انجام دهند. تابع »

الک دولک بازی کنید

گفتگو از: علی محمدپور

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از جمله مراکز فعال در کشورمان است که نقش مهمی در پرورش فکری و فرهنگی کودکان و نوجوانان این سرزمین داشته است. توجه به ایده‌ها و فن‌آوری‌های نو از ویژگی‌های کانون است که سبب شده مرکز ویژه‌ای برای تولید بازی‌های رایانه‌ای شکل بگیرد تا از قافله بازی‌های رایانه‌ای عقب نماند. منصفانه در این کار بسیار موفق بوده و تولیدات کانون موفقیت‌های بسیاری به دست آورده است. برای آشنایی با فعالیت‌های کانون در زمینه بازی‌های رایانه‌ای و نیز شناخت بهتر دنیای بازی‌های رایانه‌ای گفت‌وگویی با امیرحسین سلامزاده، سرپرست واحد تولیدات رایانه‌ای کانون داشتیم. ایشان تاکنون هفت جایزه از اولین جشنواره رسانه‌های دیجیتال و بازی‌های رایانه‌ای و چهار جایزه از دومین جشنواره نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای کسب کرده است. تابع »

با نوشتن احساس رهایی می کنم

100957706962گفت‌وگو با جعفر ابراهیمی‌شاهد
گفتگو از : علی محمدپور
جعفر ابراهیمی شاهد، شاعر و نویسنده‌ای است که همه او را می‌شناسند. سال‌ها در کتاب‌های درسی شعرهای او را خوانده‌ایم. فکر می‌کنم همه‌ی ما با این شعر آقای ابراهیمی به دوران کودکی سفر کنیم:
خوشا به حالت ای روستایی
چه شاد و خرم، چه باصفایی
در شهر ما نیست جز دود و ماشین
دلم گرفته از آن و از این
در شهر ما نیست جز داد و فریاد
خوشا به حالت که هستی آزاد

آقای ابراهیمی مدت ده سال نویسنده‌ی برنامه‌های رادیویی بوده و مسئولیت‌های مختلفی را نیز برعهده داشته است. از جمله مسئول شورای شعر کانون پرورش فکری (از سال ۱۳۶۰ تا هنگام بازنشستگی در سال ۱۳۸۰)، سردبیر جُنگ ادبی آیش، شش دوره دبیر جشنواره‌ی مطبوعات، دو دوره دبیر جشنواره‌ی کتاب کانون پرورش فکری و چند دوره داوری کتاب سال. هم‌چنین با مؤسسه‌ی کیهان، صدا و سیما، حوزه‌ هنری و انتشارات امیرکبیر نیز همکاری دارد و بیش از صد کتاب برای گروه‌های سنی مختلف نوشته و جوایز زیادی نیز به دست آورده است.
کتاب‌های آقای ابراهیمی شاهد، جزو کتاب‌هایی است که برای همه‌ی بچه‌ها مفید است و می شود آن‌ها را به هر دوستی هدیه داد. فکر نمی‌کنم کسی باشد که از خواندن کتاب‌های ابراهیمی شاهد خسته شود. تابع »

دوست دارم بچه‌ها با سختی بزرگ شوند

گفت‌وگو با عباس‌علی سپاهی یونسی
securedownloadگفتگو از : علی محمد‌پور
شمایی که بخش شعر مجله انتظار نوجوان را می‌خوانید، حتماً شعرهای عباس‌علی سپاهی یونسی را خوانده‌اید. شعرهای این شاعر جوان بیشتر در مجلات کودک و نوجوان منتشر می‌شود. سپاهی یونسی، در سال ۱۳۵۴ در روستای یونس متولد شد که نزدیک شهر گناباد قرار دارد. او تاکنون اشعار زیادی برای شما سروده و کتاب‌های بسیاری چاپ کرده است که اسم بعضی کتاب‌هایش، راه رفتن زیر باران، روستای من و ۹ سالگی مبارک، جبهه در یک آلبوم، همای رحمت، صبح صادق، با لبخندهایت آشنا هستم، صبح و سیب است، که این دو کتاب آخر در جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزیده شده است. چند کتاب او هم تازه چاپ شده که در وبلاگش (koudakane.blogfa.com) می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید. تابع »

شعر مرا به عقلانیت نزدیک کرد

مصاحبه با عبدالجبار کاکایی3332
(علی محمدپور)
او تحصیلاتش را تا دوره کارشناسی ارشد ادبیات فارسی ادامه و از سال سوم دبیرستان شعر سروده است. مرثیه روح، آوازهای واپسین، حتی اگر آیینه باشی، سال‌های تاکنون، نگاهی به شعر معاصر ایران، بررسی شعر پایداری ایران و جهان، زنبیلی از ترانه، گزیده ادبیات معاصر شماره ۷، نام کتاب‌های اوست. تابع »

گفتگو با بازیگر نقش نوجوانی های یوزارسیف

این روزها شب‌های جمعه ساعت ده، بیشتر خانواده‌ها روبروی جعبه جادویی می‌نشینند تا فیلم یوسف پیامبر را ببینند. فیلمی ‌که هم برای بزرگترها جذاب است هم برای کوچکترها، بخصوص که خیلی‌ها با دیدن این سریال یاد قصه گویی‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌افتند که با آب و تاب قصه حضرت یوسف را که حالا همه او را با نام یوزارسیف میشناسیم نقل میکردند.

در این گفتگو پای حرف‌های بازیگر نقش نوجوانی‌های حضرت یوسف نشسته ایم. او هم مثل شما یک نوجوان است. در کلاس سوم دبیرستان در رشته ریاضی و فیزیک درس می‌خواند و تصمیم دارد که در آینده در رشته معماری ادامه تحصیل بدهد.

بازی در این فیلم و در نقش یک پیامبر الهی برای او علاوه بر شهرت اثرات زیاد دیگری داشته است. نوجوانی‌های یوزارسیف را در این گفتگو بیشتر میتوانید بشناسید. تابع »

گفت‌وگو با عرفان نظرآهاری

گفت‌وگو با عرفان نظرآهاری ( علی محمدپور)

حتما او را می شناسید، احتمالا شما هم با نوشته های او از طریق کتابی که دوستتان به شما هدیه داده است آشنا شده اید، با اینکه تازه اسباب کشی کرده اند و وقت چندانی برای گفتگو ندارد این فرصت را به ما داد که با او و نوشته هاو حرف هایش بیشتر آشنا شویم.

عرفان نظرآهاری متولد ۱۳۵۳ در تهران است. او کارشناس ادبیات انگلیسی و کارشناس ارشد ادبیات فارسی است. کتاب‌های او تاکنون جوایز متعددی مثل کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، جایزه پروین اعتصامی و جشنواره آموزشی رشد را از آن خود کرده است. از جمله کتاب های این نویسنده می توان به «پشت کوچه های ابر»، «کوله پشتی ات کجاست؟»، «نامه های خط خطی» و «لیلی نام تمام دختران زمین است» اشاره کرد تابع »

این جهان در دیده‌ی بیدار / گفتگو با استاد جلیل رسولی

خوش‌نویس‌ها حتماً نام استاد جلیل رسولی را شنیده‌اند و آن‌هایی هم که با استادان خوش‌نویسی آشنایی ندارند حتماً در کتاب‌های درسی و هنر، تصاویری از آثار این استاد نقاشی خط را دیده‌اند. او تاکنون علاو ه بر تولید آثار هنری ارزشمند، نمایشگاه‌های بین‌المللی بسیاری را در کشورهای مختلف برای معرفی هنر ایرانی‌- اسلامی بر پا نموده که با استقبال هنرمندان کشورهای خارجی روبه‌رو شده است. رسولی به عنوان چهره‌ی ماندگار در رشته‌ی نقاشی خط انتخاب شده و به عنوان یکی از اساتید هنر ایران، آثار بسیاری با الهام از مفاهیم دینی و قرآنی خلق کرده است. این جمله، شعار زندگی اوست که در سایت رسمی‌اش درج شده است«اصول و قواعد سنتی خوش‌نویسی را پاس می‌دارم و بر آن ارج می‌نهم، اما برآنم تا با ، رهایی از تکرار، چشمان مشتاق شما را به ضیافت دیگری ببرم.» از ایشان چند کتاب ارزشمند با نام‌های « جام جهان»، « یادگار عشق» و … چاپ شده است که نهایت هنر و زیبایی خوش‌نویسی معاصر ماست.( این گفتگو در شماره ۲۲۴ مجله سلام بچه ها منتشر شده است) تابع »