بایگانی ‘گزارش’ التصنيفات

بهائیت دست پخت استعمار ۳

با اینکه این فرقه از ایران کوچ کرده بود اما بعدها استعمارگران جدید(آمریکا) به این نتیجه رسیدند که برای پیش بردن اهدافشان در ایران به همکاری این فرقه احتیاج دارند. برای همین نیروهای بهایی را که به آن‌ها بسیار وفادار بودند وارد حکومت ایران کردند.
بهایی‌ها به توصیه آمریکایی‌ها از ابتدا ارتباطشان با حکومت ایران را قطع نکرده بودند. در عید نوروز برای شاه ایران نامه تبریک می‌فرستادند. کم کم بخشی از مستخدمان دربار شاه را بهایی‌ها تشکیل دادند. آن‌ها مثل کرم در ساختار حکومت پهلوی نفوذ کردند. با توصیه آمریکایی‌ها شاه هم به بهایی‌ها اعتماد کرده بود. چندی بعد پزشک مخصوص شاه را از بین بهایی‌ها انتخاب کردند. رئیس رادیو تلویزیون هم از بین بهایی‌ها انتخاب شدند. تابع »

چه کسی جنگ را شروع کرد؟ ۱ (نگاهی به جنگ های صلیبی)

غرب سرزمینی است که منابع طبیعی کمی دارد. مردم اروپا صدها سال در حسرت تصاحب سرزمین‌های دیگر بوده‌اند. به خصوص زمانی که اسلام بسیار پیشرفت کرده بود و مردم جهان با آغوش باز اسلام را می‌پذیرفتند اروپا در تاریکی قرون وسطی به سر می‌برد. در این جا بود که اروپایی‌ها تصمیم به تصاحب سرزمین‌های اسلامی گرفتند. آن‌ها اولین جنگ را آغاز کردند آن هم به بهانه خدا و مسیح. جنگی که سال‌های سال طول کشید و در آن هزاران نفر کشته شدند. جنگی که به جنگ‌های صلیبی مشهور شد. تابع »

جادو جمبل

۱
حتماً در جستجوهای اینترنتیتان پیش آمده که یک باره یک صفحه ناخواسته باز می‌شود که پر از تبلیغات است. عجیب‌تر از همه هم اینکه این صفحه پر از چیزهایی است که همگی خرافات هستند. از فروش مهره مار تا گردنبند و دستبند جادویی و فروش چیزهایی که اگر همراهتان داشته باشید هرگز بیمار نمی‌شوید و … شاید شما هم تعجب کرده باشید که آخر در قرن بیست و یکم که این همه پیشرفت‌های علمی به وجود آمده است چه کسی مهره مار و گردنبند شانس می‌خرد؟ تابع »

دلاوران سرزمین من

اگر یک آمار از بچه‌های کشورمان بگیرند و بگویند آیا رابین هود را می‌شناسند حتما خواهند گفت بله. رابین هود یک مبارز انگلیسی بود که با شاه جان مبارزه می‌کرد چرا که این شاه ظالم مالیات سنگینی از مردم می‌گرفت و به همه ظلم می‌کرد. البته رابین هود در واقع یک داستان است و نه واقعیت که ساخته ذهن مردم قرون وسطی در انگلیس است. شخصیت‌های داستانی و واقعی زیاد دیگری هم هستند که برای مردم ما خیلی آشنا هستند. از بتمن و اسپایدر من گرفته تا شخصیت داستانی آیوانهو که ساخته ذهن ژول ورن است. ما با قهرمان‌های واقعی و داستانی غرب به خوبی آشنا هستیم و فکر می‌کنیم قهرمانان جهان همین‌ها هستند. تاکنون از این قهرمان‌ها صدها فیلم ساخته شده است و کودکی بچه‌های ما با امثال رابین هود تمام شده و در بزرگ‌سالی هم فیلم‌های سینمایی این قهرمان‌ها نمایش داده می‌شود. تابع »

بهائیت دست پخت استعمار ۲

در مطلب قبل خواندید که چگونه روس‌ها و انگلیسی‌ها بابیت را طراحی کردند. بعد از اعدام باب باقی مانده طرفداران باب با کمک انگلیسی‌ها و روس‌ها از زندان فرار کرده و به عراق رفتند. در آن زمان عراق در دست حکومت عثمانی بود.
بعد از فرار بابی‌ها آن‌ها توسط انگلیسی‌ها حمایت شدند و برای خودشان تشکیلات ساختند. از آن به بعد بابیت به بهائیت تغییر نام داد چرا که میرزا حسینعلی بها الله تار و پود این فرقه را با کمک استعمار پیر بافت. تابع »

بشقاب پرنده‌ها … راست یا دروغ؟

ده‌ها سال است که در مناطق مختلف جهان اشیاء عجیبی در آسمان دیده می‌شود که به طرز عجیبی پرواز می‌کند و مردم به آن بشقاب پرنده میگویند چرا که مثل بشقاب گرد است. البته در ادبیات انگلیسی بشقاب پرنده‌ها یوفو نام دارند.
بشقاب پرنده‌ها در ۶۰ سال گذشته یکی از اسرار آمیز ترین موضوعات دنیای ما بوده که خیلی‌ها تلاش کردند سر از راز آن در بیاورند اما هنوز هم کسی نیست که به صورت قطعی بگوید که بشقاب پرنده‌ها وجود دارند و یا وجود ندارند. تابع »

میرمهنا

هر روز به تعداد بازی‌هایی که توسط هنرمندان طراح ایرانی ساخته می‌شود افزوده می‌شود و در این بازی‌ها تاریخ و فرهنگ ایران زمین به تصویر کشیده می‌شود.یکی از این بازی‌ها بازی زیبای میرمهنا است که توسط شرکت “اسپریس پویا نما” و با همکاری “بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای” ساخته شده است و بخشی از تاریخ و فرهنگ سرزمینمان را به تصویر کشیده است. تابع »

پلیسی برای اینترنت

در دوران گذشته زمانی که آدم‌ها در روستاهای کوچک زندگی می‌کردند نیاز چندانی به پلیس و نظم و قانون نداشتند اما وقتی روستاها یکی شدند و شهرها به وجود آمدند بی نظمی و تجاوز به حقوق دیگران زیاد شد. عده‌ای می‌خواستند بیشتر از ان چه حقشان بود داشته باشند. در این اوضاع و احوال مردم شهرها مجبور شدند قانون بگذارند و عده‌ای را که حالا به ان‌ها پلیس می‌گوییم مأمور کنند تا با کسانی که بی قانونی می‌کنند مقابله کنند. تابع »

جاده های سرگردانی / پائلو کوئیلو

کافی است سری به یکی از کتابفروشی ها بزنید تا با انبوه کتاب های پائلو کوئیلو روبرو شوید که گاه توسط چند نفر ترجمه و توسط ناشرهای مختلف چاپ شده است. تیراژ کتاب های کوئیلو در ایران باعث تعجب خود او شده و از اینکه این همه نوشته های او را در ایران می خوانند به وجد آمده است. با این حال جای این سوال برای ما خالی است که چرا این کتاب ها این قدر مورد استقبال قرار می گیرند و پیام این کتاب ها چه چیزی است.

تابع »

جاده های سرگردانی / سای بابا

سالها قبل زمانی که دولت بریتانیای کبیر می خواست تمام دنیا را زیر سلطه استعماری خودش در بیاورد از راههای مختلف برای مطیع کردم مردم جهان استفاده می کرد. بعضی کشورها را با مواد مخدر معتاد کرد و در چین جنگ تریاک را راه انداخت. در هند و ایران و آمریکا و استرالیا و بسیاری از کشورهای دیگر در کنار کشتار مردم از فریب مردم استفاده کرد. یکی از راههای فریب مردم استفاده از دین های ساختگی بود.

تابع »

آسمان‌ دژ

می خواهیم یک بازی ایرانی مهیج را برایتان معرفی کنیم که نه نیاز به دانلود دارد، نه سی دی، نه نصب . یک بازی جالب که فقط برای بازی کردن باید به اینترنت وصل شوید. اینترنت پرسرعت هم لازم نیست و با همان دایال آپ لاک پشتی هم می توانید این بازی را انجام بدهید. تابع »

به دنیای اورول خوش آمدید

سال‌ها قبل رمانی خواندم از جورج اورول که اسمش ۱۹۸۴ بود. داستان این کتاب اورول از آن جمله داستان‌هایی است که هیچ وقت از ذهن خواننده فراموش نمی‌شود. دو کتاب قلعه حیوانات و ۱۹۸۴ جورج اورول از جمله شاهکارهایی است که آدم‌های هزار سال بعد هم مشتاق خواندن آن خواهند بود.

تابع »

بیچاره نوبل

هر سال در رشته های معروف علمی و انسانی به افرادی که کشف و یا فعالیت مهمی به نفع انسان ها انجام داده اند  جایزه ی  مهمی می دهند که به جایزه نوبل معروف است.
داستان جایزه نوبل به ۱۱۵ سال قبل بر می گردد. این جایزه بر اساس وصیت نامه یک دانشمند سوئدی به نام آلفرد نوبل بنیانگذاری شده است. آلفرد نوبل کسی است که دینامیت را اختراع کرده. دینامیت همان ماده ای است که باعث انفجارهای شدید می شود و از ان در ساختن بمب استفاده می کنند. تابع »

شاهزاده ایرانی، یا شاهزاده آمریکایی؟

بازی شاهزاده ایرانی که تا به حال پنج نسخه آن ساخته شده است به خاطر اسمش هم که شده خیلی از ایرانی ها را واداشته تا آن را بازی کنند و ببینند در این بازی چه چیزی درباره ایران آمده است.
این بازی آنقدر طرفدار داشته که پنجمین قسمت آن هم منتشر شد و نسخه موبایل آن هم طرفداران زیادی پیدا کرد و حالا این بازی به عنوان یکی از بازی های مطرح در کنسول های مختلف به حساب می آید. تابع »

چه کسی زمین را می کشد؟

این روزها صدای نفس های زمین بیشتر شنیده می شود، قلب زمین نامنظم می زند، گاهی سرما می خورد و عطسه می کند و گاهی از گرما زدگی بیهوش می شود. همه فهمیده اند که حال زمین خوب نیست. البته وقتی حال زمین خوب نباشد حال موجودات زمین هم خوب نخواهد بود. صدها گونه جانوری در حال نابودی هستند. البته تا به حال هزاران گونه جانوری نابود شده است و هر روز خبر تازه ای از بیماری زمین شنیده می شود. تابع »

پوریم یا هولوکاست ؟

از چند سال قبل تمام رسانه های صهیونیستی طبل بزرگی را به صدا در آورده اند با نام هولوکاست . این صدا که دروغ کوچکی بود با کمک رسانه آنقدر بلند شد که مردم از همه جا بیخبر دنیا آن را باور کردند . اما همیشه کسانی هستند که هر حرفی را بدون تحقیق باور نمیکنند . تابع »

مجسمه آزادی با پنجه‌های خونین

حتما نام مجسمه آزادی را شنیده اید، مجسمه ای که در آمریکا قرار دارد و توسط فرانسوی‌ها در سال ۱۸۸۶ به آمریکا هدیه داده شد، آمریکایی‌ها هم این مجسمه را در بندرگاه نیویورک نصب کردند تا هر کسی که وارد آمریکا می‌شود این مجسمه را ببیند. این مجسمه مجسمه خانمی‌است که مشعلی در دست دارد و در دست دیگرش لوحی دارد که در آن بیانیه استقلال آمریکا نوشته شده است.

از زمان نصب این مجسمه بیشتر مسافرانی که وارد آمریکا شده اند این مجسمنه را دیده اند و همیشه تلاش کرده اند بفهمند منظور این نماد آزادی، از آزادی چیست. آزادی ای که آمریکایی‌ها از آن حرف می‌زنند چه نوع آزادی ای است. آیا آمریکایی‌ها خوشبختی همه کشورها را می‌خواهند؟ تابع »

۲۰۱۲سالی که دنیا نابود میشود؟

این روزها عدد ۲۰۱۲ عدد معنی داری شده. فقط کافی است در اینترنت سرچی بزنی تا یک عالمه مقاله و مطلب درباره این عدد پیدا کنی. تا جایی که چند وقت قبل فیلم سینمایی پر خرجی هم به این نام ساخته شد و با تبلیغات زیاد خیلی‌ها را به سالن‌های سینما کشاند تا بر پرده سینما اعلام کند در سال ۲۰۱۲ جهان نابود می‌شود. تابع »

مرگ جاهلیت در عصر اطلاعات

حتما این روایت را شنیده اید که در کتاب‌های معتبر آمده است: هر کس که امام زمانش را نشناسد و بمیرد به مرگ جاهلیت مرده است.
همیشه با خودم فکر می‌کردم اکنون که در عصر فناوری اطلاعات هستیم و در همه خانه‌ها تلویزیون و رادیو و اینترنت و موبایل و … وجود دارد دیگر کسی نیست که به حقایق دسترسی نداشته باشد. تابع »

از ماست که بر ماست

تهاجم فرهنگی یعنی همین که پشت جلد دفتر و کیف بچه‌های ایرانی پر شده از عکس‌های باربی و شرک و اسپایدرمن و این اواخر هم که عکس‌های جومونگ و سوسانو کیف و دفتر و مداد و خط کش بچه‌های ما را تزئیین کرده بود. تابع »

درسی که از فرعون آموخت

پروفسور موریس بوکای یک دانشمند معروف فرانسوی است. چیزی که باعث شده او معروف شود جراح و دانشمند بودن او در علم نیست بلکه شهرت او به خاطر کشف حقیقت است. زندگی او دارای درس‌های زیادی است که می‌تواند برای همه ما آموزنده باشد.درسی که از جسد فرعون آموخت. تابع »

گوگل دوست یا دشمن؟

اینترنت بدون گوگل یک چیزی کم دارد. ما آنقدر به گوگل وابسته شده‌ایم که بدون این جستجوگر به سختی می‌توانیم چیزی را در اینترنت پیدا کنیم. صفحه خانه خیلی از مرورگرهای گوگل شده است. جی میل یکی از ابزارهای مهم گوگل است که مسئولیت حمل نامه‌های ما را به عهده دارد. با گوگل دسکتاپ اطلاعات کامپیوتر ما سرچ شده و می‌توانیم به سرعت در بین اطلاعات کامپیوترمان جستجو کنیم…… تابع »

لعنت به انگلیس

در تاریخ چند هزار ساله ایران. پستی و بلندی‌های زیادی وجود دارد. در این تاریخ بارها دشمنان به ما حمله کردند اما مقاومت‌های مردم ایران صحنه‌های پر افتخاری در تاریخ به نام ما ثبت کرد. در این تاریخ پر فراز و نشیب دوره‌های زیادی هم هست که باعث اندوه هر ایرانی می‌شود. دوره‌هایی که افتخار ایرانی‌ها به تاراج رفت و عظمت ایران پایمال شد.
اما در تاریخ چند هزار ساله ما هیچ دوره ای به اندازه دویست، سیصد سال اخیر دردناک نیست. درست از زمانی که استعمارگران چنگال بی رحمشان را به طرف سرمایه‌ها و افتخارات کشورمان دراز کردند. تابع »

تیپو سلطان

چند سال قبل زمانی که ما بچه بودیم و تلویزیونمان سیاه و سفید بود و تلویزیون بیشتر از دو شبکه نداشت سریالی از شبکه ۲ پخش می شد که یک شنبه شب ها همه خانواده را پای تلویزیون می نشاند . حتی از یکی دو روز قبل منتظر رسیدن یک شنبه ها بودیم تا این سریال را تماشا کنیم. نام این سریال “شمشیر تیپو سلطان” بود.اما اینکه چرا خاطره این فیلم را به یاد شما آورده ایم خود شخصیت تیپو سلطان است. مردی که میتوان از او الگو گرفت و به وجود کسی مثل او در تاریخ افتخار کرد. تابع »

گرسنگی رنج مردم قرن بیست و یکم

اکنون که قرن بیست و یکم است . قرن پیشرفت‌های خارق العاده است با یک حساب سر انگشتی حدس می‌زنید دیگر در جهان گرسنه ای وجود ندارد. دیگر کسی از گرسنگی نمیمیرد. اما بنا به اعلام سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) بیش از یک میلیارد نفر در جهان از گرسنگی رنج می برند . تابع »

زنی از تبار خوبی‌ها

مسافران مشهد حتما توقف کوتاهی در نیشابور دارند. ولی اگر یکی از مقصدهای سفر شما نیشابور بود حتما به آرامگاه خیام، عطار، امامزاده محروق و … سر میزنید، ولی ممکن است اتفاقی به آرامگاه بی بی شطیطه هم سر زده باشید، اگر سر نزده اید از هر کس در نیشابور درباره بی بی شطیطه بپرسید آدرسش را به شما نشان خواهد داد. بخصوص بانوان مسن از زائران مرقد بی بی شطیطه هستند، زنی که از تبار خوبی‌ها بود و هنوز هم بسیاری وقتی در کنار مرقد او دعا میخوانند خداوند دعایشان را مستجاب می‌کند. او زنی بود که مطیع امام زمانش بو.د، زنی که قلبش از نور خدا روشن بود و قدم‌هایش فقط در راه خدا برداشته می‌شد. تابع »

راست می گفت، برنابا

brnabaاحتمالاً شما کتاب انجیل را که کتاب مقدس مسیحیان است، دیده‌اید و می‌دانید انجیل کنونی از چهار انجیل با نام‌های انجیل لوقا، انجیل یوحنا، انجیل مرقس، انجیل متی تشکیل شده، اما چیزی که احتمالاً شما نمی‌دانید این است که انجیل‌هایی که وجود دارد، فقط همین چهار انجیل نیست، بلکه تعداد انجیل‌ها بیشتر از هفده تاست که هر کدام از آن‌ها را مثل همین چهار انجیل، شاگردان حضرت عیسی (ع) نوشته‌اند تابع »

وقتی طلبه ها وبلاگ نویس می شوند

271_633748543453453750_lبرای اولین بار وقتی یک طلبه انگشت روی صفحه کلید گذاشت کسی نبود که باور کند طلبه ها هم می توانند، با این حال طلبه ها جزء اولین هایی بودند که با آمدن اینترنت سعی در کشف مجهولات و معلومات این دنیای جدید کردند و کمتر کسی شاهد ورود آن ها به دنیای فناوری اطلاعات شد. تابع »

مردی از غرب به دنبال خورشید آمد

222222222222نمی‌دانم چه‌قدر به اینکه شیعه هستید، اندیشیده‌اید. نمی‌دانم از آموزه‌هایی که چون گنج‌هایی در دسترس شما هستند، چقدر بهره برده اید، اما می‌دانم کسانی بوده‌اند که برای یافتن این گنج‌ها هزاران کلیومتر سفر کرده و ده‌ها سال از عمرشان را دنبال این گنج گشته‌اند. یکی از آن‌ها مردی است که اکنون همه پژوهش‌گران دنیای اسلام او را می‌شناسند، مردی که جهان غرب او را خوب می‌شناسد، چرا که او دنبال حقیقت گشت و پیام حقیقت را با خودش به سرزمین غرب برد. نام او پرفسور هانری کُربن است. تابع »

هنر هشتم

هنر هشتمaa
سال‌ها پیش سینما را هنر هفتم نامیدند و چند سال قبل، بازی‌های رایانه‌ای، هنر هشتم نام گرفت. تا همین چند سال پیش، کسی باور نمی‌کرد این بازی‌های ساده که برای ساعتی بچه‌ها را سرگرم می‌کرد، روزی چهارمین تجارت بزرگ جهان شود و همه را به خود مشغول کند.
هنر هشتم، جوان است و بیست سال بیش‌تر عمر ندارد. از سویی دیگر این هنر پیشرفت خوبی نسبت به دیگر هنرها داشته است. قرار است در آینده نزدیک شما با فکرتان در بازی‌ها شرکت و شخصیت‌ها را با مغزتان کنترل کنید و به صفحه کلید و موس نیازی نداشته باشید. تابع »